Карпати – не Альпи. ч.10

субота 20-02-2021

Не слід думати, що Альпи є менш вразливими до антропогенного навантаження в порівнянні з Карпатами. Що дальше, тим більше подальша доля Альп хвилює громадських діячів, науковців, журналістів, просто небайдужих людей, зокрема населення тих 8 країн, до складу яких входять альпійські території.

На початку вісімдесятих років минулого сторіччя було видано книгу австрійського журналіста Леопольда Люкшандерля «Рятуйте Альпи». В центрі уваги автора унікальна природа та соціальний устрій Альпійського регіону, який ще зовсім недавно був останнім не порушеним людиною природним ландшафтом у серці Європейського континенту. Автор стурбований тим, що через велику кількість туристів з усіх куточків світу, надмірну забудову та хижацьке використання природних ресурсів чудовому «саду на даху Європи» загрожує перетворення в «посередній город на околиці міста». В СРСР переклад книги вийшов у 1987 році.

Протягом 2020 року та вже на початку 2021 на першому каналі ARD телебачення ФРН в програмі Planet Wissen (Планета Знання) вийшов цикл передач, в якому вчені експерти викладають свою стурбованість змінами природного та соціального ландшафту Альпійського регіону.

Зокрема, цікавим є інтерв’ю з професором Вернером Бетцінгом (університет Ерланген-Нюрнберг) в передачі від 22 грудня 2020 року під красномовною назвою «Skitourismus – Freizeitspaß oder ökologischer Albtraum?» (Лижний туризм – радість відпочинку чи екологічний жах?). Деякі міркування проф. Бетцінга (з певними правками актуальні також для українських Карпат) можна також прочитати в його відповідях австрійському інтернет-виданню Аврора: aurora-magazin.at/gesellschaft/interview_baetzing_1.htm (гул-перекладач вам в допомогу!).

В недавній програмі від 10 лютого 2021 року «Der Umbau der Alpen - von Massentourismus und Abwanderung» стурбовані експерти наголошують: Альпам загрожує не лише зміна клімату. Багато туристичних курортів у горах модернізуються: гірськолижні зони мають бути розширені, щоби стати мега-курортами для залучення нових відвідувачів.

https://www.planet-wissen.de/sendu.../sendung-alpen-100.html

Зміну соціального ландшафту за останні 100 років наочно можна спостерігати на прикладі урбанізації колись затишного Зельдена в Тіролі:

https://www.planet-wissen.de/video-portraet-soelden-100.html

а також вимираючого села Валле Майра в італійському П’ємонті:

https://www.planet-wissen.de/video-valle-maira-100.html

Далі буде.

Всі новини

LEAVE A REQUEST
*Required field. By filling out this form, you agree to the privacy policy